خانه / طنز / طنز/ کی بخوره کی نگاه کنه؟

طنز/ کی بخوره کی نگاه کنه؟

به‌تازگی چند نماینده مجلس بی‌دلیل به صدا‌وسیما گیر داده‌اند که چرا حق پخش بازی‌های فوتبال لیگ برتر را به خود تیم‌ها نمی‌دهید؟ باید از این عزیزان پرسید: مگر درآمدی که صداوسیما از محل پخش بازی‌ها کسب می‌کند چقدر است که بخواهد آن را با کسی هم شریک شود؟

 

رسانه‌ ملی خودش کلی خرج دارد. می‌دانید هزینه اداره کردن این‌همه شبکه رسمی و غیر رسمی چقدر است؟ کاری نداریم که در همه آنها سه چهارتا سریال هی تکرار می‌شود. ولی همین‌ها هم یک روزی برای خودشان کلی خرج برداشته‌اند. تازه این غیر از مبلغی است که تلویزیون برای ممیزی و نگهداری سریال‌های خارجی باقیمانده از جنگ جهانی اول می‌پردازد.

 

الان ساخت یک برنامه میهمان محور به ۱۰۰ تا ۱۵۰ تماشاگر نیاز دارد که فقط بیایند دست بزنند، آواز بخوانند و جو بدهند؛ تازه انرژی‌شان هم نیفتد. نباید دست هر کدام شان یک کیک و ساندیس و تبلت داد؟ اگر یک گروه موسیقی هم بخواهی بیاوری که باید مبلغ زیادی صرف خرید آباژور و گلدان برای پوشاندن سازهایشان بکنی. این غیر از هزینه کادویی است که برای میهمان ویژه برنامه در نظر گرفته شده. نکته دیگر اینکه، اگر میهمان فوتبالیست باشد نقش دلال‌ها حذف می‌شود و یکی دو سکه بهار آزادی مستقیم به جیب بازیکن می‌رود.

 

به نظر شما این چیز کمی‌ است؟! البته بعضی وقت‌ها پول کادو جور نمی‌شود و صداوسیما مجبوراست صورتش را با سیلی سرخ نگه دارد و بگوید میهمان ممنوع‌التصویر بوده تا آبروی خودش حفظ شود. اصلاً همین پخش بازی‌های فوتبال نیاز به یک گزارشگر ندارد؟ رسانه ملی که سعی می‌کند بودجه حلال سر سفره ببرد، گزارشگر را طوری انتخاب می‌کند که انگار معلم عربی به خانه برده‌ای. یا پشت کنکوری‌ها می‌توانند به‌واسطه شعرخوانی‌های خیابانی ادبیات را بالای ۹۰ درصد بزنند. این نگاه چندوجهی به صرف بودجه جای قدردانی ندارد؟

 

شما نگاه کنید، دولتی که نه بودجه درست و حسابی می‌دهد، نه توانسته برای صدا و سیما مخاطب پیدا کند غیر از دردسر چه چیزی دارد؟! همین دولت حتی نتوانست برای پیام‌رسان سروش، ۱۰ میلیون کاربر فعال جور کند. اصلاً از وقتی دولت های یازدهم و دوازدهم مشغول به کار شده کلی خرج اضافه روی دوش صدا وسیما گذاشته.

 

چون باید بخشی از بودجه‌اش را برای پرورش کارشناسان تحصیلکرده اروپایی کنار بگذارد تا بتوانند بدون سوتی به نقد برجام بپردازند. با توجه به این مسائل بهتر است مجلس به جای گیردادن به صدا و سیما یقه دولت را بگیرد تا بودجه این نهاد پرمخاطب و پرکاربرد را افزایش دهد. چند میلیارد بودجه را چه کسی بخورد چه کسی نگاه کند؟

درباره ی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

موبایلتو شارژ کن